Wybielanie zębów

Któż z nas nie marzy o śnieżnobiałych zębach. Niestety picie herbaty, kawy i palenie papierosów sprzyjają powstawaniu przebarwień. W walce o białe zęby regularnie stosujemy pasty wybielające, od czasu do czasu paski. Mimo systematyczności efekt jest nikły. To niestety nierówna walka i musimy mieć świadomość, że w zaciszu domowym mało komu uda się zostać zwycięzcą. Ale spokojnie. Z pomocą przyjdzie Ci profesjonalny zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym.

Czemu zęby żółkną?

Na kolor zębów wpływają nie tylko spożywane posiłki i pite napoje, ale również ich struktura. Z upływem lat szkliwo zębów coraz bardziej się ściera, pęka i zaczyna przez nie prześwitywać zębina, czyli warstwa będąca bezpośrednio pod szkliwem. W pęknięciach zaś, odkładają się barwniki i osady. To więc całkiem naturalne, że z wiekiem kolor zębów robi się matowy.
Z powierzchownymi przebawieniami na szkliwie zazwyczaj jesteśmy w stanie sobie poradzić sami, regularnie szczotkując zęby. Jednak tych, które wniknęły głęboko w strukturę zęba, nie pozbędziemy się tak łatwo.

Wybielanie zębów metodą Beyond

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest udanie się do gabinetu stomatologicznego na specjalistyczny zabieg wybielania zębów. Obecnie metod wybielania jest mnóstwo jednak najskuteczniejszą z nich jest wybielanie lampą Beyond, które polega na bardzo dokładnym utlenieniu przebarwień zębów aktywnym tlenem. Dzięki temu zabieg nie niszczy struktury zębów i jest całkiem bezpieczny dla Pacjenta, a jego efekty są 30% lepsze niż w przypadku innych metod wybielania. System ten, jest w stanie poprawić kolor zębów od 5 do 12 punktów w skali Vita.

Jak wygląda zabieg wybielania metodą Beyond i jak długo się utrzymuje?

Przed wykonaniem zabiegu należy udać się na wizytę do stomatologa, aby ocenił stan zębów i przyzębia, a w razie potrzeby usunął nagromadzony kamień nazębny. Jeżeli chodzi o ewentualne ubytki czy odsłonięte szyjki – można, ale nie trzeba ich wyleczyć, bowiem to wszystko przed wykonaniem wybielania metodą Beyond zabezpiecza się płynną żywicą (tzw. koferdam), która chroni zęby.
Sam zabieg polega na nałożeniu na powierzchnię zębów środka wybielającego i naświetlaniu go specjalną lampą, emitującą zimne, niebieskie światło o wysokiej częstotliwości. Trwa około 30-60 min i zazwyczaj wystarcza jedna seria, aby uzyskać upragniony wynik.
Efekt „śnieżnobiałych” zębów utrzymuje się od kilku miesięcy do kilku lat, jest bowiem uzależniony od indywidualnej diety i higieny jamy ustnej Pacjenta.

Po zabiegu – biała dieta

By utrwalić efekty wybielania metodą Beyond, po samym zabiegu przez 48 godz. należy bezwzględnie trzymać się wymogów tzw. białej diety. Co to oznacza? Należy unikać picia kawy, herbaty i czerwonego wina oraz spożywania kolorowych pokarmów. W czasie tym powinno się również zrezygnować z palenia.

Przeciwskazania do wykonania wybielania zębów

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na zabieg wybielania zębów. Przeciwskazane jest to u osób z niedokończonym leczeniem endodontycznym, schorzeniami periodontologicznymi, krwawiącymi dziąsłami czy hipoplazją. Przeszkodę stanowi również fluoroza większa niż 1-go stopnia i mocno popękane szkliwo. Ponadto, wybielania zębów nie powinno się wykonywać u osób niepełnoletnich, kobiet w ciąży i karmiących. Jeżeli Pacjent miał wykonywany zabieg skalingu bądź piaskowania, należy wstrzymać się z wybielaniem 2 tygodnie. Jeżeli leczenie ortodontyczne aparatem stałym – 6 tygodni.