Licówki kompozytowe

Nierówne i przebarwione zęby spędzają Ci sen z powiek? Marzysz o hollywoodzkim uśmiechu? Mamy coś dla Ciebie. Nie w filmie, ale w gabinecie stomatologicznym, wyczarujemy Ci nowy, piękny uśmiech. Szybko, bezboleśnie, podczas jednej wizyty. Jak? Zakładając licówki kompozytowe.

Czym są licówki kompozytowe?

Kompozyt jest nam znany głównie jako materiał służący do uzupełniania ubytków w zębach. Ma też jednak inne zastosowanie – otóż można z niego zrobić licówki, a więc bardzo cienkie płatki, nakładane bezpośrednio na powierzchnię zębów. Zabieg polegający na założeniu licówek kompozytowych to tzw. bonding.
Licówki kompozytowe robi się „od ręki”, podczas jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Stomatolog delikatnie preparuje szkliwo z przedniej powierzchni zębów i nakłada na nie odpowiednio dobraną kolorystycznie żywicę, która będzie najlepiej odzwierciedlać kolor zębów Pacjenta. Następnie formuje pożądany kształt licówki i utwardza ją za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Na samym końcu wygładza i poleruje powierzchnię zębów. Taki zabieg jest bezbolesny i wykonywany w ekspresowym tempie.

Zalety licówek kompozytowych

Licówki kompozytowe pozwalają osiągnąć ekspresowy efekt estetyczny i w przeciwieństwie do licówek porcelanowych, nie wymagają konieczności szlifowania zębów stałych.
Dzięki nim można skorygować kształt zębów, białe przebarwienia, ubytki szkliwa, a nawet ukruszone zęby. Licówki pozwalają również zasłonić szparę między zębami (tzw. diastemę). Ponadto, bondingiem koryguje się ostateczny kształt zębów po przebytym leczeniu ortodontycznym oraz stosuje się je jako tymczasowe licówki, przed założeniem porcelanowych. Stanowią idealne rozwiązanie dla osób borykających się z nadwrażliwością zębów, bowiem chronią je przed bezpośrednim kontaktem z np. zimnymi potrawami. Są odporne na ścieranie i można je stosować nawet u młodzieży. Na plus przemawia też cena bondingu.

U kogo licówki kompozytowe nie sprawdzą się?

Podobnie, jak w przypadku licówek porcelanowych, bezwzględnym przeciwskazaniem do bondingu, jest bruksizm czyli zgrzytanie zębami. Nie sprawdzi się on również u osób, które mają tendencję do nawykowego obgryzania paznokci. Licówki kompozytowe mogą sobie też nie poradzić z ukryciem przebarwień na zębach leczonych kanałowo. Bondingu nie można przeprowadzić na zębach obróconych, zbyt wysuniętych bądź za dużych. Przeciwskazaniem są także zęby niewyleczone, parodontoza i nieuzupełnione braki zębów bocznych.
Należy pamiętać, że licówki kompozytowe są bardziej podatne na przebarwienia i mniej trwałe niż licówki porcelanowe. Szacuje się, że bonding należy powtarzać co 3-5 lat.

Jak należy dbać o licówki kompozytowe?

Podobnie jak w przypadku swoich zębów, należy je szczotkować miękką szczoteczką dwa razy dziennie. Bezpośrednio po zabiegu powinno się dodatkowo zrezygnować ze spożywania barwiących zęby napojów i potraw. By zwiększyć trwałość licówek kompozytowych dobrze jest wyzbyć się takich szkodliwych nawyków jak podgryzanie ołówków czy paznokci.
Wskazane są również dwa razy w roku wizyty kontrolne u stomatologa, który oceni stan licówek.