Protezy zębowe

Sztuczna szczęka stanowiła niegdyś źródło niewybrednych żartów, a dla osoby noszącej ją – powód do wstydu. Współczesne protezy zębowe jednak nijak się do tego mają. Ich codzienne użytkowanie stało się bardziej przyjazne, a one same stanowią obecnie idealne odzwierciedlenie uzębienia naturalnego. Przywracają sprawność żucia i rozdrabniania pokarmów oraz znacznie poprawiają wygląd zewnętrzny i mowę, zniekształconą w wyniku utraty zębów. Stanowią bardzo dobre rozwiązanie zarówno na częściowy, jak i na całkowity brak uzębienia.

Rodzaje protez zębowych

Współczesna protetyka oferuje mnogość rozwiązań w zakresie protez zębowych. Mogą one stanowić uzupełnienie nie tylko całego łuku zębowego (protezy całkowite), ale i również kilku ubytków (protezy częściowe). Protezy oferowane przez Gabinet Stomatologiczny AbDent wykonane są z wysokiej jakości akrylu (ruchome protezy osiadające) oraz na bazie metalowego łuku, mocowanego za pomocą specjalnych zatrzasków (protezy szkieletowe). Wykonujemy również stosowane po ekstrakcji zębów protezy natychmiastowe i protezy typu overdenture, które mocowane są na korzeniach bądź implantach za pomocą zatrzasków.  W naszej ofercie posiadamy również najnowocześniejsze protezy wykonane z materiałów termoplastycznych (nylonu i acetalu). Protezy nylonowe i acetalowe są niezwykle elastyczne, dzięki czemu nawet po wielu latach użytkowania nie odkształcają się. Są ponadto cienkie, bardzo wytrzymałe i posiadają niezwykle wysoką odporność na przeciążenia mechaniczne. Warto również dodać, że wszystkie stosowane przez nas materiały są w pełni biokompatybilne i nie wywołują stanów zapalnych czy odczynów alergicznych. Należy pamiętać, że dobór protezy zawsze jest poprzedzony licznymi badaniami diagnostycznymi. Dopiero na ich podstawie, protetyk jest w stanie zaproponować Pacjentowi najlepsze rozwiązanie.

Czy warto nosić protezę?

Brak zębów to nie tylko problem natury estetycznej, znacznie zmniejszający naszą samoocenę. Bezzębie całkowite lub częściowe powoduje również znaczny dyskomfort, chociażby ze względu na utrudnione spożywanie posiłków. Niedokładne przeżuwanie pokarmów, z czym w tej sytuacji mamy do czynienia, rodzi z kolei problemy trawiennie. Brak zębów w perspektywie długofalowej prowadzi także do znacznie większych zaburzeń – zgryzu i do chorób przyzębia. Z uwagi na wszystkie powyższe ryzyka, odradzamy naszym Pacjentom zwlekanie z decyzją o podjęciu leczenia protetycznego. Współczesne protezy nie tylko gwarantują poprawę jakości życia codziennego, ale i wyglądają jak najprawdziwsze zęby! Są w stanie odwzorować kształt i barwę stałych zębów. Co ważne, w przeciwieństwie do stałych zębów, nie powodują odkładania się płytki nazębnej oraz zapobiegają rozwojowi bakterii. Zero próchnicy, zero kamienia nazębnego.

Serdecznie zachęcamy do konsultacji z naszym doświadczonym protetykiem.