Implanty zębów

Życie lubi nas zaskakiwać. Niekiedy oferując nam pełnię szczęścia, innym razem – niefortunnymi wypadkami. I choć byśmy zamknęli się w szczelnej bańce mydlanej – na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Na jakie, powiadasz? Na przykład na utratę zęba. Wbrew pozorom, to nie takie trudne. Można go stracić w wyniku upadku, gry w piłkę, stanu chorobowego przyzębia czy zaawansowanej próchnicy. Co w tej sytuacji zrobić? Przede wszystkim pogodzić się. Następnie, jak najszybciej wybrać się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego i zainwestować w implanty zębowe, dzięki którym odzyskasz ząb. Tak, dobrze słyszałeś. Odzyskasz. Bo implant gwarantuje Ci te same odczucia co Twój utracony ząb, a dzięki koronie porcelanowej – wygląda zupełnie naturalnie.

Czym są implanty zębowe?

W uproszczeniu zwykło się mawiać, że implant zębowy jest sztucznym zębem. Nie do końca tak jest. Otóż implant to rodzaj protezy zastępującej korzeń zęba. Z wyglądu podobny do śrubki, wykonany z tytanu, wielkością odpowiadający naturalnemu korzeniowi. Protezę tą wszczepia się do kości i stanowi ona filar nowego zęba. Na implancie umieszcza się natomiast sztuczny ząb, czyli koronę. Wykonaną z porcelany, pozwalającą idealnie przywrócić kształt, wielkość i kolor utraconego zęba.
Implant zębowy to jedna ze zdobyczy technologii, która bez wątpienia przeniosła nas w XXI wiek. Niezawodny, wykonany z zegarmistrzowską precyzją, stanowi inwestycję na lata. Inwestycję, która się zwróci, przywracając Ci piękny uśmiech, doznania podczas jedzenia i wiarę w siebie.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego?

Zabieg wszczepienia implantu trwa około 25 min., jednak poprzedzony jest żmudną, kilkumiesięczną procedurą. Pierwszym krokiem jest dokładny wywiad stomatologiczny i wykonanie zdjęcia tomografii komputerowej, które pokaże jakość i ilość tkanki kostnej. To bardzo istotna informacja, bowiem w przypadku stwierdzenia zaniku kości, przed wszczepieniem implantu niezbędne będzie przeprowadzenie jej rekonstrukcji. Jeżeli kość jest, wywierca się w niej otwór i wkręca się implant zębowy.

Po 3-6miesiącach kolejnym krokiem jest nacięcie przez implantologa błony śluzowej nad wszczepem i wkręcenie w implant śruby gojącej, która znacznie przyspieszy proces gojenia się błony okalającej implant. Po około dwóch tygodniach od założenia śruby gojącej, rozpoczyna się leczenie protetyczne Pacjenta. W tym celu, dentysta pobiera wyciski, na podstawie których protetyk wykona koronę zęba i tzw. łącznik, czyli filar do którego przymocowana będzie korona. Podczas ostatniej wizyty, stomatolog wkręca łącznik do implantu i następnie mocuje na nim koronę. W przypadku większej ilości ubytków, łączniki są wkręcane we wszystkie implanty i wówczas mocuje się na nich most, a więc cały zespół zębów.

Pacjent przed zabiegiem wszczepienia implantu ma oczywiście wykonywane znieczulenie miejscowe. Rana po wszczepieniu implantu jest minimalna i niemalże nie krwawi, jednakże całkowite jej wygojenie (wliczając w to zrośnięcie się implantu z tkanką kostną) trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie, organizm Pacjenta traktuje implant jako integralną część dziąsła.