Kolorowe plomby

Dzieci posiadają zupełnie inne poczucie estetyki niż dorośli. Większość dorosłych jest zwolennikami minimalizmu i stonowanych barw, natomiast dzieci kochają przepych i kolory, a im więcej ich, tym lepiej. Właśnie z tego powodu, gabinety stomatologiczne specjalizujące się w leczeniu Małych Pacjentów, postanowiły sprostać ich upodobaniom oferując… kolorowe plomby.

Kolorowe plomby to nic innego jak stosowane w przypadku ubytków ząbków mlecznych różnobarwne wypełnienia. Podobnie jak białe plomby, którymi wypełnia się ubytki osób dorosłych, wykonane są z kompozytu i są światłoutwardzalne. Oprócz koloru, od zwykłych plomb odróżnia je fakt, że są dostosowane do specjalnych potrzeb mleczaków. Mianowicie są wzbogacone fluorem, który stopniowo uwalnia się z nich, zmniejszając tym samym podatność ząbków na próchnicę w przyszłości oraz wzmacniając strukturę zęba. Po założeniu kolorowej plombki Mały Pacjent może od razu pić i jeść.

Przed wypełnieniem – znieczulenie

Pierwszym krokiem przed wypełnieniem ubytku jest znieczulenie Małego Pacjenta.  Dokonywane jest ono pod kontrolą komputera, zaś sam płyn znieczulający jest wprowadzany przez stomatologa za pośrednictwem specjalnych końcówek aplikacyjnych. Technologia ta pozwala w sposób bezpieczny i bezbolesny znieczulić dziecko, dodatkową korzyścią jest posiadanie pełnej sprawności mimicznej po wykonaniu zabiegu – Mały Pacjent może normalnie uśmiechać się, mówić i jeść. Brak konieczności zastosowania normalnego zastrzyku znieczulającego w znacznym stopniu pozwala zredukować ból i stres dziecka.

Po znieczuleniu – wypełnienie

Po znieczuleniu dentysta oczyszcza Małemu Pacjentowi ubytek próchnicowy, a następnie wypełnia go kolorową plombą kompozytową. Aplikuje w tym celu w miejsce ubytku niebieski, gorzki i kwaśny żel zawierający kwas ortofosforowy, spłukuje go, osusza specjalną dmuchawką i smaruje tzw. bondem. Bond, czyli płyn łączący tkanki zęba z plombą, utwardzany jest za pomocą specjalnej lampy. Następnie warstwami zakłada się plombę właściwą i sprawdza czy wypełnienie znacznie nie wystaje ponad zgryz. W tym celu stomatolog daje Małemu Pacjentowi do przygryzienia tzw. kalkę.

Kolorowe plomby – aspekt psychologiczny

Oczywiście można stwierdzić, że kolorowe plomby są pewnego rodzaju fanaberią i zbytecznością w leczeniu stomatologicznym. Nie należy jednak zapominać o fakcie, że stosowane są w przypadku zębów mlecznych, a więc Małych Pacjentów. Dziecko przed wypełnieniem ubytku zapoznaje się z całą procedurą i może samo zadecydować o kolorze plomby (m.in. niebieska, zielona, czerwona czy żółta). Tym samym daje lekarzowi przyzwolenie na wypełnieniu ubytku, a co więcej chce tego i częstokroć nie może się doczekać posiadania kolorowego ząbka. Kolorowa plomba dla maluchów uwielbiających wszystko co wielobarwne jest wspaniałym „gadżetem”. Kolorowe wypełnienie zachęca również do dbania o higienę jamy ustnej. Dziecko dba o swoją piękną, barwną plombę i co więcej, może się nią pochwalić wśród swoich kolegów czy koleżanek