Czym są licówki porcelanowe?
Porcelana jest niezwykle trwałym, niemalże niewidocznym materiałem, który idealnie odwzorowuje naturalne szkliwo zębów. To właśnie z niej tworzy się cieniutkie (0.5-0.75 mm) nakładki, które przykleja się na przednie powierzchnie zębów. Taka nakładka jest odporna na silne przebarwienia, ścieranie oraz niezwykle trwała – wystarcza na 10 czasami 15 lat.
Licówki porcelanowe stanowią szybki i małoinwazyjny sposób na poprawę i korekcję uzębienia. Do tego dają spektakularne efekty.
Kiedy warto wykonać licówki porcelanowe?
Licówki porcelanowe pozwalają wyeliminować praktycznie wszystkie niedoskonałości uzębienia. Odbudowują brakujące fragmenty zębów i poprawiają ich kształt. Pomagają zamaskować pęknięcia i uszczerbki w szkliwie. Pozwalają również zamknąć zbyt duże szpary między zębami. Ponadto, licówki porcelanowe stanowią idealne rozwiązanie dla tych wszystkich osób, u których dotychczasowe metody wybielania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Należy jednak pamiętać, że stosowanie licówek porcelanowych nie zastąpi leczenia ortodontycznego. Owszem, w szybki i efektywny sposób zamaskuje większość problemów, ale nie wyleczy ich.
U kogo licówki porcelanowe nie sprawdzą się?
Przeciwskazaniem do zastosowania licówek porcelanowych są choroby dziąseł i przyzębia oraz zęby z dużą skłonnością do próchnicy. Ze względu na możliwość uszkodzenia nakładek porcelanowych bądź ich odklejenia, licówki nie sprawdzą się u osób, które zgrzytają zębami (tzw. bruksizm), zaciskają je oraz mają tendencję do obgryzania paznokci.
Jak wygląda zakładanie licówek porcelanowych?
Przed założeniem licówek porcelanowych należy wyleczyć zęby i, jeśli naszym celem jest rozjaśnienie uśmiechu, wybielić je. Niezbędne jest też wykonanie zdjęcia uzębienia.
Na pierwszej wizycie wykonywany jest wycisk uzębienia, na podstawie którego odlewa się model gipsowy. To właśnie na nim przeprowadza się symulację wymarzonego uśmiechu, dobierając odpowiedni kolor i kształt zębów (tzw. wax-up). Na podstawie utworzonego wzoru, wykonuje się tymczasowe licówki z kompozytu (tzw. mock-up), które przymierza się na kolejnej wizycie. Pozwalają one zwizualizować sobie przyszły uśmiech oraz stanowią dodatkowe zabezpieczenie zębów. Jeżeli Pacjent ma jakieś zastrzeżenia co do kształtu zębów, następuje ich korekta i protetyk rozpoczyna pracę nad ostatecznymi licówkami. Przed założeniem licówek, stomatolog usuwa niewielką ilość szkliwa w znieczuleniu miejscowym oraz, na ostatniej wizycie, cementuje porcelanowe nakładki.
Jak należy dbać o licówki porcelanowe?
Po założeniu licówek porcelanowych, przez kilkanaście godzin może występować wrażliwość na zimno i ciepło, należy więc unikać skrajnych temperatur. Licówki poza tym nie wymagają „specjalnego” traktowania. Tak, jak i swoje zęby, powinno się je myć miękką szczoteczką dwa razy dziennie. Poza tym, należy umawiać się na wizyty kontrolne dwa razy w roku oraz pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego i piaskowaniu w gabinecie stomatologicznym.