Mosty porcelanowe

Długotrwały brak zęba powoduje nie tylko utratę pięknego uśmiechu, ale może również doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jamie ustnej. Zęby stałe umiejscowione koło luki mogą się przemieszczać i przechylać. Następuje zanik kości szczęki, nadający twarzy przedwcześnie starczy wygląd i pojawiają się nieprawidłowe nawyki żucia pokarmów, które mogą doprowadzić do rozchwiania zębów przeciążonych. Mało tego. Mogą pojawić się choroby dziąseł i próchnica, spowodowana akumulacją jedzenia zalegającego w luce zębowej. Aby uniknąć możliwych konsekwencji, warto rozważyć założenie mostu porcelanowego.

Czym jest most porcelanowy?

Most porcelanowy to połączone ze sobą korony ceramiczne, zakładane na zęby własne Pacjenta sąsiadujące z miejscem ubytku (tzw. zęby filarowe). Luka zębowa stanowi przęsło owego mostu i to właśnie nad nią, tuż nad samym dziąsłem zawiesza się koronę porcelanową, która z dwóch stron otoczona jest zębami filarowymi. Most porcelanowy może uzupełnić ubytek maksymalnie 3 sąsiadujących ze sobą zębów. Zakłada się go na stałe, a wyglądem i kolorem przypomina naturalne uzębienie Pacjenta.

Warto nadmienić, że zęby filarowe, by móc stanowić odpowiednią podporę dla mostu, muszą być odpowiednio rozmieszczone, dobrze osadzone w kości i zdrowe.

Jak wygląda zabieg założenia mostu porcelanowego?

Założenie mostu porcelanowego zazwyczaj odbywa się podczas trzech wizyt. Na pierwszej, stomatolog szlifuje zęby filarowe Pacjenta, pobiera wycisk i zakłada most tymczasowy, którego celem jest m.in. ochrona oszlifowanych zębów przed bodźcami zewnętrznymi. Podczas drugiej wizyty przymierza się Pacjentowi podbudowę mostu, a podczas trzeciej, most stały zakłada się i cementuje. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu.

Zalety mostu porcelanowego

Most porcelanowy stanowi świetną alternatywę dla protez zębowych. Jest zamocowany w jamie ustnej na stałe, zatem nie ma ryzyka wypadnięcia i nie trzeba go wyciągać do mycia. Jest niezwykle trwały, a funkcjonalnością i wyglądem przypomina stałe uzębienie. Most porcelanowi jest też bardzo dobrym zamiennikiem wobec implantów stomatologicznych chociażby ze względu na swoją cenę.

Implanty stomatologiczne

Warto wiedzieć, że most porcelanowy nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem w przypadku luki zębowej. W tej sytuacji, zastosować można również implant stomatologiczny. Implant zębowy składa się ze sztucznego korzenia (tytanowej śrubki), na który zakłada się koronę porcelanową. Jest on wstawiony bezpośrednio w miejsce ubytku, filarem jest właśnie ów implant, więc nie ma więc konieczności szlifowania zębów stałych Pacjenta. Implant idealnie imituje wygląd stałych zębów, jest niezwykle trwały, a dzięki  wywieraniu nacisku na kość, zapobiega ryzyku jej zaniku. Co ważne, tytanowa struktura implantu jest zazwyczaj w pełni tolerowana przez organizm Pacjenta. W przypadku implantów stomatologicznych, warto mieć na uwadze, że wszczepienie sztucznego korzenia (tytanowej śrubki) powinno zostać wykonane w dosyć krótkim czasie od momentu utraty zęba, aby uniknąć konieczności rekonstrukcji kości.