Usuwanie zębów

Dla każdego szanującego się stomatologa, usuwanie zęba (tzw. ekstrakcja) zawsze jest ostatecznością. My również stawiamy przede wszystkim na leczenie i w pierwszej kolejności staramy się uratować ząb wszelkimi możliwymi sposobami. Nie wyrywamy ich dla przyjemności, dajemy im szansę powrotu do zdrowia. Jednak w niektórych sytuacjach, zęba nie da się uratować. Decyzja o ekstrakcji zawsze poprzedzona jest dokładną analizą indywidualnego przypadku.

Wskazania do usunięcia zęba

Ekstrakcja zęba jest wskazana w przypadkach, w których nie można zastosować leczenia protetycznego i kanałowego. Dotyczy to przede wszystkim zębów z nieodwracalnym zapaleniem tkanek twardych i miazgi. Wskazaniem do usunięcia zęba jest również pojawienie się stanu chorobowego przyzębia (tkanek otaczających ząb) bądź jego nawracających stanów zapalnych. Wyrywa się zęby z niedostateczną ilością tkanek do odbudowy po leczeniu kanałowym oraz z niedrożnymi kanałami. Zaleca się także ekstrakcję zębów złamanych, odłamanych lub pękniętych.
Ekstrakcja zębów może być również zalecana w wyniku leczenia ortodontycznego. Na przykład w sytuacji, gdy zęby nie mieszczą się w szczęce lub zachodzą na siebie. Częstokroć wyrywa się ząb, aby uzyskać wolne miejsce na rozejście się zębów w wyniku noszenia aparatu ortodontycznego.

Usuwanie zębów mądrości

Bardzo często słyszy się również o ekstrakcji ósemek czyli tzw. zębów mądrości. Zabieg ten jest niezbędny w sytuacji, gdy zęby mądrości prawidłowo nie wyżynają się i co za tym idzie powodują zaburzenia zgryzu. Ósemki mogą uszkadzać zęby sąsiednie i być umiejscowione w tak niefortunny sposób, że może dojść do zaburzeń w stawie żuchwowo-skroniowym. Wskazaniem do ekstrakcji zęba mądrości są także częste stany zapalne dziąseł.

Przebieg ekstrakcji zęba

W pierwszej kolejności należy wykonać zdjęcie rentgenowskie, które pozwoli stomatologowi ocenić stan uzębienia i zaplanować przebieg zabiegu. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu ból Pacjenta redukowany jest do minimum. Następnie stomatolog za pomocą specjalistycznych narzędzi luzuje ząb i usuwa go z zębodołu. Zębodół należy dokładnie oczyścić ze zmian zapalnych, fragmentów kości lub okruchów zęba. W celu zatamowania krwawienia, ranę po usuniętym zębie należy przygryzać jałowym gazikiem przez 20 min., w niektórych sytuacjach natomiast konieczne jest jej szycie.
Niekiedy zdarza się, że usuwany ząb ma wiele korzeni. W takiej sytuacji konieczne jest poprzecinanie go na mniejsze fragmenty i usuwanie go z kości kawałek po kawałku.

Zalecenia po zabiegu usunięcia zęba

Przez dwie godziny od wykonania zabiegu nie należy jeść ani pić. Posiłki w kolejnej dobie powinny być chłodne i miękkie. W przypadku bólu w okolicy usuniętego zęba ulgę mogą przynieść zimne okłady. Można również skorzystać ze środków przeciwbólowych.
Po zabiegu warto jest również pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej. Należy delikatnie myć zęby szczoteczką z miękkim włosiem i powstrzymać się od intensywnego płukania ust przez 3 dni po zabiegu. W razie pojawienia się gorączki bądź krwawienia z rany po usuniętym zębie, należy zgłosić się do lekarza.