STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Sami mamy dzieci i doskonale wiemy jak ważne, szczególnie w ich przypadku, jest pierwsze wrażenie. Pierwsze wrażenie u lekarza rodzinnego, u fryzjera czy w końcu u stomatologa dziecięcego. To właśnie miłe bądź złe emocje, które się wówczas pojawiają, będą tworzyć  wspomnienia Twojego dziecka i zadecydują w przyszłości o jego stosunku do wielu rzeczy. Między innymi do tego, czy podobnie jak niemalże połowa Polaków, będzie zaliczało się do grona dentofobów, a więc osób panicznie obawiających się wizyty i leczenia u dentysty. Dentofobia w głównej mierze wynika właśnie z traumatycznych wspomnień z przeszłości, kiedy szare, upiorne gabinety stomatologiczne w ten sam sposób obsługiwały dzieci i dorosłych, a odgłos wiertarki i dziecięcy krzyk, niosły się przez korytarze budynku niczym w horrorze.

Cechy dobrego stomatologa dziecięcego

Właśnie dlatego, wybór pierwszego stomatologa dla Twojego dziecka powinien być dokładnie przemyślany. Jaki powinien więc być dobry stomatolog dziecięcy? Empatyczny, cierpliwy, doświadczony, kreatywny, uśmiechnięty. Powinien ponadto posiadać nowoczesny sprzęt dentystyczny i co za tym idzie, oferować najnowocześniejsze i najskuteczniejsze metody leczenia i znieczulania Małego Pacjenta. Powinien również wykazywać się troską i indywidualnym podejściem. Gdy już znajdziemy taką osobę, możemy śmiało powierzyć w jej ręce nasz największy skarb – dziecko i wspólnie podjąć się kontroli jamy ustnej, a jeśli trzeba – leczenia ząbków mlecznych.

Czy ząbki mleczne się leczy?

Wśród części rodziców niestety nadal pokutuje pogląd, że ząbków mlecznych się nie leczy – w końcu i tak same wypadną. Niestety jest to jeden z najbardziej szkodliwych mitów. Oczywiście, że ząbki mleczne się leczy! Próchnica mleczaków, bo z tą mamy najczęściej do czynienia, jest chorobą zakaźną i może przenieść się na zęby stałe. Nieleczona próchnica częstokroć wiąże się z koniecznością ekstrakcji (tzn. usunięcia) zęba, a to z kolei powoduje problemy ortodontyczne, a nawet logopedyczne. Próchnica dziecięca atakuje ząbki po cichu, przez dłuższy czas nie powodując żadnych objawów. Jest przy tym dla zwykłego laika niewidoczna gołym okiem. Charakteryzuje ją również bardzo szybki rozwój, dlatego też, tak istotne są regularne kontrole stomatologiczne.

Leczenie ząbków mlecznych

Próchnica w obecnych czasach uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, a jej leczenie, przeprowadzane przez doświadczonego stomatologa dziecięcego, odbywa się w przyjemnej, bezstresowej atmosferze. Co więcej, nie wiąże się z bólem. Chociaż współczesna stomatologia nadal do leczenia próchnicy używa wierteł, oferuje zaawansowane, komputerowe metody znieczulania Małego Pacjenta. W przeciwieństwie do zamierzchłych czasów i wspomnień niejednego rodzica, obecnie z gabinetu stomatologicznego słychać wyłącznie dźwięk wiertarki, nie zagłuszany przez przejmujący krzyk czy dziecięcy płacz. Już nie ma czarnych, nieestetycznych plomb, które zalegają w jamach ustnych wielu z nas, ale są specjalne, kolorowe plombki dziecięce, które wywołują uśmiech na twarzy naszych pociech.

Stomatologia dziecięca zajmuje się jednak nie tylko leczeniem ząbków mlecznych, ale również profilaktyką próchnicy.

W naszym Gabinecie, w ramach wspomnianej profilaktyki, oferujemy Państwu:

  • kolorowe plomby
  • usuwanie zębów mlecznych
  • lakowanie ząbków
  • fluoryzajca