Czym są korony porcelanowe?
Korona porcelanowa to nakładka na ząb, pozwalająca przywrócić kształt, wielkość, kolor i funkcje uszkodzonego zęba, gdy nie da się go odbudować za pomocą standardowego wypełnienia. Stanowi remedium na odzyskanie naturalnego wyglądu zębów zniszczonych na skutek próchnicy bądź urazu mechanicznego. Koronę przykleja się do zęba na stałe, więc w przeciwieństwie do protezy, nie ma potrzeby wyjmowania jej.
Jak wygląda zabieg założenia korony porcelanowej?
Najpierw, ząb musi zostać zakwalifikowany do założenia korony porcelanowej. Jeżeli stały ząb jest chory bądź uszkodzony, należy go wzmocnić i wyleczyć. Jeżeli zęba nie ma – w jego miejsce należy wstawić implant, który będzie pełnił rolę korzenia. Następnie, stomatolog w znieczuleniu miejscowym szlifuje wspomniany ząb i pobiera jego wycisk. Pacjentowi zakłada się wówczas koronę tymczasową, która ma za zadanie izolację zęba od szkodliwych czynników zewnętrznych. Protetyk na podstawie wycisku wykonuje porcelanową koronę, która jest dostosowana kolorem i kształtem do pozostałych zębów Pacjenta. Na kolejnej wizycie przymierza się koronę porcelanową i cementuje na stałe w ustach Pacjenta. Zabieg założenia korony porcelanowej zamyka się więc w dwóch wizytach.
Jak dbać o korony porcelanowe?
Koronę porcelanową należy traktować praktycznie w taki sam sposób, jak w przypadku stałych zębów. Regularne mycie szczoteczką o miękkim lub średnim włosiu i stosowanie past do zębów o małej ścieralności to podstawa. Warto przykładać szczególną uwagę szczotkując okolice przejścia korony porcelanowej w korzeń zęba, tuż przy samym dziąśle. To miejsce jest bowiem najbardziej podatne na odkładanie się płytki nazębnej. Ważna jest także obserwacja poziomu dziąsła po założeniu korony porcelanowej, gdyż jego obniżenie może być czynnikiem źle rokującym dla estetyki.Obniżenie dziąsła jest częstsze u osób z cienkim biotypem.
Zaleca się również codzienne nitkowanie przestrzeni między zębami oraz używanie bezalkoholowych płynów do płukania jamy ustnej. Wizyty kontrolne u stomatologa co 6 miesięcy pozwolą jak najszybciej zareagować w przypadku drobnych uszkodzeń korony zęba.
Czas użytkowania korony porcelanowej
W koronach porcelanowych docenia się przede wszystkim estetykę i trwałość, która jest znacznie większa niż w przypadku koron pełnoceramicznych. Czy da się oszacować czas użytkowania takiej korony? Nie do końca, bowiem w głównej mierze zależy on od stanu zęba, na którym korona została osadzona i od warunków zgryzowych. Korona porcelanowa wykonana z bardzo dobrej jakości materiału, na dobrze rokującym zębie powinna jednak bez problemu utrzymać się przez wiele lat.