Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Jedną z rzeczy, których panicznie boimy się usłyszeć od stomatologa, jest konieczność leczenia kanałowego. To zawsze brzmi jak wyrok. Od tych, co już to przeszli, zazwyczaj słyszymy to samo. Że jest bardzo bolesne, wiąże się z wieloma wizytami, że jest drogie. Ale stop. Do leczenia kanałowego wystarczy dodać mikroskop i świat staje się piękniejszy. Metoda ta jest bardzo skuteczna, precyzyjna i niebolesna, a leczenie odbywa się już podczas jednej wizyty.

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Do tego rodzaju leczenia wykorzystuje się nowoczesny mikroskop operacyjny, który jest w stanie powiększyć obraz zęba od 6 do 25 razy! Tak wielkie zbliżenie umożliwia dotarcie do całej komory zęba, a nawet najwęższych i najbardziej zakrzywionych korzeni i kanałów korzeniowych. Mikroskop podczas zabiegu znajduje się na specjalnym wysięgniku nad głową Pacjenta.

Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem

Mikroskop nie tylko powiększa obraz, ale również oświetla pole zabiegowe, dzięki czemu bardzo dobrze uwidacznia wszelkie miejsca wymagające uzupełnienia i oczyszczenia. Duże zbliżenie uzyskane dzięki użyciu mikroskopu gwarantuje natomiast dokładność i precyzyjność wykonywanego leczenia kanałowego. Niewątpliwą zaletą jest też znaczne ograniczenie ryzyka reinfekcji, czyli zakażenia odsłoniętego kanału zęba, z którym się miało do czynienia podczas leczenia długoterminowego, rozłożonego na wiele wizyt i zabiegów. Ryzyko to maleje dzięki użyciu koferdamu, czyli „izolatora” wykonanego z gumy lateksowej. Wskazany materiał pozwala bowiem oddzielić leczony ząb od śliny i znajdujących się w niej drobnoustrojów. Na plus leczenia kanałowego pod mikroskopem przemawia również krótki czas leczenia (na ogół zamykający się w jednej wizycie) oraz gwarancja szczelności wypełnienia kanałów. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem polecane jest w przypadku zębów o trudnym umiejscowieniu bądź kształcie. Takimi zębami są np. trzonowce, które znajdują się głęboko w jamie ustnej, przez co, w normalnych warunkach trudno jest je leczyć.
Zabieg ten stosowany jest również w leczeniu zębów po przebytych urazach i co za tym idzie – usuwaniu resztek ukruszonych bądź ułamanych zębów. Mikroskop przydaje się też do udrożnienia zakrzywionych i wąskich kanałów zębowych, oraz do usunięcia ciała obcego z tkanki przyzębia (np. ostrego kawałka kości lub narzędzia stomatologicznego złamanego podczas zabiegu wyrwania zęba).