Usuwanie kamienia nazębnego

Cichy wróg jamy ustnej – kamień nazębny. Mimo regularnego szczotkowania zębów, płukania i używania specjalnych past pojawia się w życiu każdego. Prędzej czy później. Ma też swoich pobratymców, których większość z nas, całkiem nieświadoma, tak uwielbia. Kawa, herbata, papierosy. O ile z troski o swoje zdrowie łatwo jest zrezygnować z ostatniej używki, o tyle dzień bez kawy czy herbaty byłby dla nas stracony. A to właśnie one sukcesywnie wspierają atak kamienia nazębnego. Zanim dokona ogromnych zniszczeń w jamie ustnej, przygotujmy się na walkę. Wroga bez problemu pokonamy, a wręcz usuniemy w gabinecie stomatologicznym. Zostaniemy zwycięzcami.

Płytka nazębna, a kamień nazębny

Bardzo często spotykamy się z pojęciami płytki nazębnej (bakteryjnej) i kamienia nazębnego. Wbrew pozorom to nie jest to samo. Można powiedzieć, że płytka nazębna to pierwszy krok ku kamieniowi. Przyjmuje ona postać lepkiego, bezbarwnego lub jasnożółtego osadu, który sukcesywnie gromadzi się pomiędzy zębami i wzdłuż linii dziąseł. Plusem jest to, że z płytką bakteryjną poradzimy sobie sami regularnie szczotkując zęby. Minusem, że powstaje ona po około 4-12 godzinach po umyciu zębów, dlatego tak ważne jest ich szczotkowanie minimum dwa razy dziennie. Jeżeli bagatelizujemy kwestie higieny jamy ustnej, a szczoteczkę do zębów traktujemy jako naszego odwiecznego wroga, płytka bakteryjna twardnieje (tzw. mineralizacja) i zamienia się w kamień nazębny. Ten jest już bardziej widoczny – przybiera kolor żółty lub brązowy. Kamień nazębny mocno wiąże się ze szkliwem i jest możliwy do usunięcia wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Podatność na odkładanie się kamienia nazębnego jest w dużej mierze kwestią indywidualną, pewne natomiast jest to, że wzrasta z wiekiem.

Jak się objawia kamień nazębny?

Przede wszystkim żółtą bądź brązową barwą, ale nie tylko. Kamień bowiem może osadzać się nie tylko na widocznej powierzchni zębów, ale i również pod dziąsłami. Usytuowanie w tej drugiej lokalizacji jest znacznie bardziej groźne, bo może spowodować stan zapalny. Skąd wiedzieć, że pod dziąsłami zalega kamień skoro go nie widać? Otóż i on niesie za sobą charakterystyczne objawy – niekiedy krwawienie dziąseł podczas mycia lub jedzenia, niekiedy brzydki zapach z ust.

Wpływ kamienia nazębnego na jamę ustną

Brzydki zapach z ust i nieestetyczne przebarwienia pomiędzy zębami oraz przy dziąsłach to akurat najmniejszy problem. Nieusuwany kamień nazębny może bowiem przyczynić się do odsłonięcia korzeni zębów (wówczas odczuwamy nadwrażliwość na potrawy zimne, słodkie i ciepłe), a z biegiem czasu do parodontozy, czyli do ich rozchwiania i wypadania. Ponadto, kamień niszczy szkliwo zębów i co za tym idzie powoduje próchnicę. Stanowi również przyczynę zapalenia dziąseł. W tym przypadku, dziąsła stają się czerwone, obrzęknięte i krwawiące.

Zabiegi przeprowadzane w celu usunięcia kamienia nazębnego

O ile płytkę nazębną jesteśmy w stanie pokonać sami w domowych warunkach, o tyle do usunięcia kamienia nazębnego konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Współczesna stomatologia oferuje nam wiele skutecznych zabiegów przeprowadzanych w celu usunięcia kamienia nazębnego. Jednym z nich jest skaling, a więc rozbijanie kamienia ultradźwiękami. Niewątpliwą zaletą tej metody jest fakt, że skaler jest w stanie usunąć kamień znajdujący się zarówno nad powierzchnią dziąseł, jak i pod.
Kolejny zabieg to piaskowanie, a więc ścieranie osadów i płytki bakteryjnej specjalną piaskarką. Wykonuje się go po skalingu, gdyż skutecznie usuwa przebarwienia mogące po nim pozostać. Ostatnimi krokami jest polerowanie oraz fluoryzacja, która chroniąc przed bakteriami zabezpiecza powierzchnię zębów i wzmacnia strukturę szkliwa.